meta data for this page
Erot
Tämä näyttää erot valitun ja nykyisen version kesken tästä sivusta.
| Both sides previous revisionEdellinen revisioSeuraava revisio | Edellinen revisio | ||
| matematiikka:tehtavat:peruslaskutoimitusten_sovellukset [06/08/2021 15:39] – harri | matematiikka:tehtavat:peruslaskutoimitusten_sovellukset [23/04/2024 12:39] (nykyinen) – harri | ||
|---|---|---|---|
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
| - | ====== Peruslaskutoimitusten sovellukset, | + | ====== |
| **1.** Tarvitset koristenauhaa lasten askarteluryhmälle 35 m. Paljonko nauha maksaa, kun metrihinta on 3,40 €/m? | **1.** Tarvitset koristenauhaa lasten askarteluryhmälle 35 m. Paljonko nauha maksaa, kun metrihinta on 3,40 €/m? | ||
| Rivi 21: | Rivi 21: | ||
| **10.** Työskentelit viikon aikana seuraavan taulukon mukaisesti. Tuntipalkkasi oli 12,72 €/h. Laske työtuntiesi määrä ja viikon palkkasi. | **10.** Työskentelit viikon aikana seuraavan taulukon mukaisesti. Tuntipalkkasi oli 12,72 €/h. Laske työtuntiesi määrä ja viikon palkkasi. | ||
| - | ^ Päivä | + | ^ Päivä |
| - | | Ma | 7: | + | |Ma | 7: |
| - | | Ti | 7: | + | |Ti | 7: |
| - | | Ke | 8: | + | |Ke | 8: |
| - | | To | 8: | + | |To | 8: |
| - | | Pe | 7: | + | |Pe | 7: |
| - | | **Yhteensä**|| | + | | **Yhteensä** |
| - | **11.** Yhdysvaltojen dollarin kurssi on tällä hetkellä 1 € = 1,11 USD. \\ | + | **11.** Yhdysvaltojen dollarin kurssi on tällä hetkellä 1 € = 1,11 USD.\\ |
| - | a. Laske kuinka paljon dollareita saat 250 eurolla. \\ | + | a. Laske kuinka paljon dollareita saat 250 eurolla.\\ |
| b. Kuinka paljon 125 USD on euroina? | b. Kuinka paljon 125 USD on euroina? | ||
| - | **12.** Bensiinin litrahinta on 1,497 €. \\ | + | **12.** Bensiinin litrahinta on 1,497 €.\\ |
| - | a. Kuinka paljon maksaa 45 litraa bensiiniä? \\ | + | a. Kuinka paljon maksaa 45 litraa bensiiniä? |
| b. Kuinka monta litraa bensiiniä saa 30 eurolla? | b. Kuinka monta litraa bensiiniä saa 30 eurolla? | ||
| Rivi 45: | Rivi 45: | ||
| **16.** Apple iPhone 7 Gt maksaa kertamaksulla 379,00 € tai 36 kk sopimuksella 10,52 €/kk. Tuleeko puhelimen osto halvemmaksi kertamaksulla vai 36 kk sopimuksella? | **16.** Apple iPhone 7 Gt maksaa kertamaksulla 379,00 € tai 36 kk sopimuksella 10,52 €/kk. Tuleeko puhelimen osto halvemmaksi kertamaksulla vai 36 kk sopimuksella? | ||
| - | **17.** | + | **17.** |
| - | **18.** | + | **18.** |
| - | **19.** Neljän hengen seurue aterioi ravintolassa. Pääruuat maksoivat yhteensä 72 €, jälkiruuat 4,5 €/hlö ja juomat yhteensä 12 €. Lasku jaettiin neljään yhtä suureen osaan. Kuinka paljon jokainen joutui maksamaan? | + | **19.** 15 tyttöä oli tulossa säbäturnauksesta ja he pysähtyivät ABC:lle syömään lounasta. Lounas maksoi koko joukkueelta 140 €. Kuinka paljon lounas maksoi yhdeltä henkilöltä? |
| - | + | ||
| - | **20.** 15 tyttöä oli tulossa säbäturnauksesta ja he pysähtyivät ABC:lle syömään lounasta. Lounas maksoi koko joukkueelta 140 €. Kuinka paljon lounas maksoi yhdeltä henkilöltä? | + | |
| <WRAP pagebreak /> | <WRAP pagebreak /> | ||
| + | |||
| + | |||