meta data for this page
  •  

Peruslaskutoimitusten sovellukset, tehtävät

  1. Tarvitset koristenauhaa lasten askarteluryhmälle 35 m. Paljonko nauha maksaa, kun metrihinta on 3,40 €/m?

  2. Mikä on kimallenauhan metrihinta, jos 15 m nauhaa maksaa 21,50 €? Anna vastaus kahden desimaalin tarkkuudella.

  3. 450 g:n juustopala maksaa 4,95 €. Mikä on juuston kilohinta?

  4. 0,35 litran oliiviöljypullo maksoi 3,29 €. Laske oliiviöljyn litrahinta.

  5. Litra kahvia maksaa 1,50 €. Kuinka paljon maksaa 2 dl kupillinen?

  6. Huoltoasemalle ostettiin 120 l öljyä. Monenko auton öljynvaihtoon se riitti, kun autoa kohti käytettiin öljyä 4,7 litraa?

  7. Kuohuviinipullon tilavuus on 75 cl. Kuinka moneen kaatoon kuohuviini riittää, kun yksi kaato on 12 cl?

  8. Parasetamolitabletin vahvuus on 500 mg. Potilaalle määrättiin 1000 mg parasetamaoli päivässä. Kuinka moneksi päiväksi riittää 30 kappaleen paketti?

  9. Syöt 150 g purkin jogurttia. Jogurtti sisältää energiaa 113 kcal/100 g. Päivittäinen energiatarve on 2000 kcal. Kuinka monta purkkia jogurttia pitäisi syödä päivässä, jotta kaikki päivässä tarvittava energia tulisi vain jogurtista?

  10. Työskentelit viikon aikana seuraavan taulukon mukaisesti. Tuntipalkkasi oli 12,72 €/h. Laske työtuntiesi määrä ja viikon palkkasi.

  11. Yhdysvaltojen dollarin kurssi on tällä hetkellä 1 € = 1,11 USD.
    1. Laske kuinka paljon dollareita saat 250 eurolla.
    2. Kuinka paljon 125 USD on euroina?

  12. Bensiinin litrahinta on 1,497 €.
    1. Kuinka paljon maksaa 45 litraa bensiiniä?
    2. Kuinka monta litraa bensiiniä saa 30 eurolla?

  13. Valopylväitä on tiellä 12 kappaletta (ensimmäinen heti tien alussa ja viimeinen tien lopussa). Kuinka pitkä tie on, kun kahden vierekkäisen valotolpan välinen etäisyys on aina 13 metriä?

  14. Sähkökulutus on vuodessa 2500 kWh. Sähkö maksaa keskimäärin (sähkö + siirtomaksu + kuukausimaksu) 13 snt/kWh. Kuinka paljon sähkölasku on kuukaudessa?

  15. Tapahtuman aikuisten lippu maksoi 12 € ja lastenlippu 8 €. Tapahtumaan osallistui 75 aikuista ja 102 lasta. Tapahtuman kustannukset olivat 1150 €. Kuinka paljon järjestäjille jäi tapahtumasta voittoa?

  16. Apple iPhone 7 Gt maksaa kertamaksulla 379,00 € tai 36 kk sopimuksella 10,52 €/kk. Tuleeko puhelimen osto halvemmaksi kertamaksulla vai 36 kk sopimuksella? Kuinka paljon hintaero on?

  17. Maustepussi painaa 215 g ja se maksaa 4,20 €. Kuinka paljon maustetta saa 4,50 eurolla?

  18. Kangaskassi maksaa 6,90 €. Kuinka monta kertaa kangaskassia täytyy käyttää, että sen ostaminen on kannattavampaa kuin kertakäyttöisten muovikassien osto. Muovikassi maksaa 15 snt.

  19. Neljän hengen seurue aterioi ravintolassa. Pääruuat maksoivat yhteensä 72 €, jälkiruuat 4,5 €/hlö ja juomat yhteensä 12 €. Lasku jaettiin neljään yhtä suureen osaan. Kuinka paljon jokainen joutui maksamaan?

  20. 15 tyttöä oli tulossa säbäturnauksesta ja he pysähtyivät ABC:lle syömään lounasta. Lounas maksoi koko joukkueelta 140 €. Kuinka paljon lounas maksoi yhdeltä henkilöltä?